
Artykuł omawia aktualny stan zdrowia Zbigniewa Ziobry, byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, u którego w grudniu 2023 r. zdiagnozowano złośliwy nowotwór przełyku oraz przebieg jego wielomiesięcznej walki o zdrowie . Polityk przeszedł radioterapię, chemioterapię oraz immunoterapię, a w marcu 2024 r. poddał się skomplikowanej, ośmiogodzinnej operacji usunięcia większości przełyku i części żołądka . Od 11 grudnia 2023 r. nie pojawia się publicznie na sali sejmowej, pozostając pod stałą opieką medyczną i rehabilitacją . W czwartek poseł Michał Wójcik ujawnił, że najnowsze wyniki badań krwi są gorsze, co budzi niepokój sympatyków i członków partii . W tekście przyglądamy się także komentarzom innych polityków, reakcjom społecznym oraz ewentualnym konsekwencjom tej sytuacji dla Zjednoczonej Prawicy.
Tło choroby
W grudniu 2023 r. politycy Suwerennej Polski poinformowali, że u Zbigniewa Ziobry wykryto zaawansowany nowotwór przełyku z przerzutami do części żołądka . Pierwotne objawy nowotworu pojawiły się nagle, co wymusiło szybkie hospitalizowanie polityka w szpitalu MSWiA w Warszawie, gdzie natychmiast rozpoczęto leczenie onkologiczne . W kolejnych tygodniach przeszedł cykle radioterapii i chemioterapii, a także immunoterapię, co miało na celu zahamowanie wzrostu komórek nowotworowych i przygotowanie do zabiegu chirurgicznego .
Przebieg leczenia
W marcu 2024 r. Zbigniew Ziobro poinformował w mediach społecznościowych o pomyślnie zakończonej, choć wyczerpującej ośmiogodzinnej operacji, podczas której usunięto większość przełyku i fragment żołądka, a następnie odtworzono ciąg pokarmowy . Po zabiegu polityk rozpoczął wielomiesięczną rehabilitację, obejmującą terapię żywieniową, fizjoterapię oraz ćwiczenia oddechowe – proces ten jest jednak bardzo wymagający i niesie ze sobą ryzyko powikłań .
Wiceprezes PiS Michał Wójcik w wywiadzie dla TVN24 przyznał, że Ziobro „ciężko choruje” i obecnie przyjmuje kolejne dawki chemioterapii, co jest niezbędne do zwalczania resztek komórek nowotworowych . Europoseł Patryk Jaki podkreślił, że minister jest zdeterminowany, by wygrać tę walkę, i mimo trudnych rokowań utrzymuje „dobrą formę psychiczną” .
Ostatnie doniesienia z obozu PiS
17 kwietnia 2025 r. poseł Michał Wójcik ujawnił, że najnowsze wyniki badań krwi Ziobry są gorsze niż dotychczas, co niepokoi najbliższych współpracowników polityka . W wywiadzie dla Polskiego Radia Wójcik zaznaczył, że trwa poszerzona diagnostyka, a rehabilitacja odbywa się na bieżąco, choć postępy są powolne .
Poseł Mariusz Gosek, również reprezentujący frakcję konserwatywną, potwierdził to w rozmowie z „Faktem”, wskazując, że ostatnie badania krwi wykazały wartości znacznie odbiegające od normy, a szybki powrót do aktywności politycznej może stanowić ryzyko dla zdrowia Ziobry .
Polityczna nieobecność i komisja ds. Pegasusa
Od momentu diagnozy Ziobro nie pojawił się przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa, co według władz PiS miałoby wynikać zarówno z trudnego stanu zdrowia, jak i przekonania o niekonstytucyjności prac tej „pseudokomisji” . Wiceprezes PiS zapowiedział, że polityk nie będzie uczestniczył w przesłuchaniu, by nie legitymizować działań uznanych za niezgodne z prawem .
Aktywność społecznościowa i wsparcie
Mimo poważnych kłopotów zdrowotnych Zbigniew Ziobro pozostaje obecny na platformie X (dawniej Twitter), gdzie w kwietniu 2025 r. skomentował przełomowy wyrok brytyjskiego Sądu Najwyższego w sprawie definicji „kobiety”, argumentując, że „kobietę określa biologia, a nie ‘poczucie’” .
W obozie Zjednoczonej Prawicy i wśród sympatyków trwa fala modlitw i wsparcia. Wiceprezes PiS przyznał publicznie, że „modli się” o zdrowie Ziobry i oczekuje na kolejne wyniki badań. Taką postawę wyraziło wielu działaczy, deklarując jednocześnie lojalność wobec chorego lidera .
Możliwe konsekwencje dla Zjednoczonej Prawicy
Dłuższa nieobecność Zbigniewa Ziobry na scenie politycznej może wpłynąć na wewnętrzną równowagę sił w ramach Zjednoczonej Prawicy, osłabiając frakcję konserwatywną i Solidarność z Suwerenną Polską. Wiceprezes PiS oraz posłowie Suwerennej Polski już podejmują kroki w celu przeorganizowania działań ugrupowania na czas leczenia lidera .
Europoseł Jacek Ozdoba z Suwerennej Polski pełni obecnie funkcję p.o. szefa ugrupowania, nadzorując bieżące sprawy polityczne i kampanie wyborcze, co dowodzi, że partia przygotowuje się do dłuższej nieobecności Ziobry .
Co dalej?
Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla przebiegu leczenia – planowane są dodatkowe badania obrazowe i laboratoryjne, które pozwolą ocenić efektywność terapii . W zależności od wyników, zespół medyczny może zdecydować o modyfikacji leczenia lub włączeniu nowych metod terapeutycznych, w tym eksperymentalnych leków immunomodulujących.
Podsumowanie
Stan zdrowia Zbigniewa Ziobry pozostaje bardzo poważny – mimo udanej operacji i intensywnych terapii, najnowsze wyniki badań budzą niepokój jego współpracowników . Nieobecność w Sejmie i kontrowersje związane z komisją ds. Pegasusa rezonują w polskiej polityce, a sympatycy oraz koledzy z partii deklarują wsparcie i modlitwy. Kluczowym dla dalszej sytuacji będą kolejne badania diagnostyczne, które wskażą, czy istniejące metody leczenia przynoszą oczekiwane rezultaty i czy polityk będzie mógł kontynuować działalność publiczną.