
Streszczenie
16 kwietnia 2025 roku eurodeputowany i kandydat na prezydenta Grzegorz Braun wtargnął na teren Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, gdzie pracuje ginekolożka dr Gizela Jagielska, usiłując dokonać tzw. „zatrzymania obywatelskiego” po zabiegu przerwania ciąży z przyczyn medycznych, co uniemożliwiło lekarce opuszczenie gabinetu i wykonywanie obowiązków przez ponad godzinę . W związku z tym zdarzeniem Prokurator Rejonowy w Oleśnicy wszczął śledztwo, badając m.in. zarzuty pozbawienia wolności, naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia oraz narażenia pacjentek na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu . Policja przyjęła zawiadomienie od dyrekcji szpitala, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedzieli dalsze działania wyjaśniające . Sprawa wywołała szeroką falę komentarzy politycznych i społecznych, a eksperci prawni wskazują, że za zarzucane czyny grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia .
1. Tło zdarzenia
1.1 Grzegorz Braun jako postać publiczna
Grzegorz Braun jest posłem do Parlamentu Europejskiego i jednym z czołowych przedstawicieli Konfederacji Wolność i Niepodległość, a jednocześnie kandydatem w wyborach prezydenckich 2025 roku . Reprezentuje poglądy konserwatywno-prawicowe, wielokrotnie krytykując liberalną politykę zdrowotną oraz prawo do aborcji w Polsce . Jego wcześniejsze działania w sferze obywatelskich protestów i interwencji publicznych budziły kontrowersje i niejednokrotnie trafiały pod lupę organów ścigania.
1.2 Kontekst prawny aborcji w Polsce
Zabieg przerwania ciąży przeprowadzony przez dr Gizelę Jagielską odbył się z przyczyn medycznych, dopuszczalnych na mocy obowiązujących przepisów ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego . W Polsce przerwanie ciąży ze względów medycznych jest legalne, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie matki bądź płodu, co w 36. tygodniu ciąży wiązało się z istotnym ryzykiem dla pacjentki.
2. Przebieg incydentu
2.1 Wejście do szpitala
16 kwietnia 2025 roku około południa Grzegorz Braun wraz z kilkoma osobami wtargnął na teren Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, wdzierając się do działu administracyjnego i gabinetu dr Gizeli Jagielskiej . Jak relacjonowała lekarka, Braun zablokował jej drogę wyjścia, zamykając ją w pomieszczeniu administracyjnym przez ponad godzinę, co uniemożliwiło wykonywanie przez nią obowiązków zawodowych .
2.2 Fizyczne i słowne nadużycia
Podczas incydentu dr Jagielska została popychana i szarpana, a wobec niej kierowane były słowa uważane za obelżywe oraz groźby . Lekarka podkreśliła, że w momencie, gdy próbowała oddalić się od agresywnej grupy, doszło do rękoczynów i uporczywego uniemożliwiania opuszczenia gabinetu.
3. Reakcja szpitala i policji
Dyrekcja szpitala w Oleśnicy natychmiast zawiadomiła policję o możliwości popełnienia przestępstw na terenie placówki, wskazując na wtargnięcie i zagrożenie bezpieczeństwa personelu i pacjentek . Policjanci z miejscowej komendy przyjęli zawiadomienie i rozpoczęli czynności wyjaśniające, zabezpieczając monitoring oraz przesłuchując świadków.
4. Działania prokuratury
4.1 Wszczęcie śledztwa
Prokurator Rejonowy w Oleśnicy wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie zdarzenia z 16 kwietnia 2025 roku, które dotyczy m.in. pozbawienia wolności dr Gizeli Jagielskiej poprzez uniemożliwienie jej opuszczenia gabinetu oraz wykonywania obowiązków zawodowych . Śledczy badają także zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia lekarza, a także potencjalne pomówienie, które mogłoby narazić odpowiedzialną osobę na utratę zaufania potrzebnego w zawodzie lekarza.
4.2 Zakres postępowania
Postępowanie prowadzone jest również w sprawie narażenia hospitalizowanych pacjentek na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wskutek braku opieki medycznej ze strony dr Jagielskiej przez czas trwania incydentu . Wśród przestępstw przewidzianych w kodeksie karnym, które mogą zostać zarzucone Braunowi, jest bezprawne pozbawienie wolności (art. 189 § 1 KK) – zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia .
5. Oświadczenia i stanowiska
5.1 Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu
Wrocławska Prokuratura Okręgowa potwierdziła, że nadzoruje postępowanie wszczęte przez prokuraturę rejonową w Oleśnicy i deklaruje rzetelne wyjaśnienie wszystkich okoliczności zdarzenia . Rzeczniczka Karolina Stocka-Mycek zaznaczyła, że śledztwo obejmuje zarówno aspekty faktyczne (fizyczne i psychiczne przemoc), jak i prawne (znieważenie, naruszenie nietykalności) .
5.2 MSWiA i Rzecznik Praw Obywatelskich
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński poinformował o analizie dokumentacji z miejsca zdarzenia pod kątem potencjalnych przestępstw i wykroczeń, a także o podjęciu działań mających zapewnić bezpieczeństwo personelu szpitala . Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że każdy przypadek przekroczenia granic wolności osobistej wymaga zdecydowanej reakcji państwa .
5.3 Komentarze polityczne
Były minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński skrytykował opieszałość służb w reakcji na działania Brauna, wskazując na konieczność szybkiego i zdecydowanego egzekwowania prawa bez względu na rangę sprawcy . Wielu polityków lewicy oraz centroprawicy podkreśla, że agresywne zachowania wobec personelu medycznego nie mogą być tolerowane ani uzasadniane motywacjami ideologicznymi.
6. Kontekst prawny i możliwe konsekwencje
6.1 Przestępstwa i kary
Art. 189 § 1 Kodeksu karnego określa karę za bezprawne pozbawienie wolności na 3 miesiące do 5 lat pozbawienia wolności . Dodatkowo, przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej (art. 217 KK) i znieważenia (art. 216 KK) także przewidują kary więzienia lub grzywny.
6.2 Postępowanie dyscyplinarne
Oprócz postępowania karnego, działania Brauna mogą skutkować wszczęciem procedury immunitetowej w Parlamencie Europejskim, choć immunitet europosła nie chroni przed odpowiedzialnością za czyny sprzeczne z prawem na terenie państwa członkowskiego.
7. Reakcje społeczne i medialne
Incydent natychmiast trafił na pierwsze strony internetowych portali informacyjnych, wywołując falę dyskusji o granicach protestu obywatelskiego oraz ochronie personelu medycznego. W mediach społecznościowych użytkownicy wyrażają oburzenie zarówno na działania Brauna, jak i na opieszałość organów ścigania w niektórych wcześniejszych przypadkach interwencji polityków.
8. Perspektywy i dalsze kroki
Śledztwo prokuratorskie prawdopodobnie potrwa kilka miesięcy, w trakcie których zbierane będą dowody: nagrania z monitoringu, zeznania świadków oraz opinie prawne. Ewentualne postawienie zarzutów może nastąpić jeszcze przed latem 2025 roku, a proces może przyciągnąć uwagę opinii publicznej i mediów międzynarodowych, biorąc pod uwagę status europosła .
—
Źródła:
Onet Wiadomości, „Wtargnięcie Grzegorza Brauna do szpitala. Jest ruch prokuratury”
PolskieRadio24.pl, „Braun wtargnął do szpitala. Jest ruch prokuratury”
Interia.pl, „Braun wtargnął do szpitala. Prokuratura wszczyna śledztwo”
WP.pl, „Braun wtargnął do szpitala. Bodnar reaguje”
RMF24.pl, „Grzegorz Braun w tarapatach? Chodzi o głośną akcję w szpitalu”
TOK FM, „Braun odpowie za wtargnięcie do szpitala? ‘Nie ma tolerancji’”