Najwyżej rozstawiona Świątek awansuje do rund medalowych na Igrzyskach Olimpijskich

By | July 31, 2024

Numer 1 na świecie, Iga Świątek z Polski, awansowała do rund medalowych Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu, pokonując rozstawioną z numerem 8 Danielle Collins ze Stanów Zjednoczonych 6-1, 2-6, 4-1 w środę. Świątek obecnie ma 20-zwycięstw na kortach ziemnych.

Najwyżej rozstawiona Świątek musiała się zreorganizować po tym, jak została pokonana przez Collins w drugim secie, ale ostatecznie objęła prowadzenie 4-0 w trzecim secie, zanim Collins zrezygnowała z meczu po dwóch godzinach gry.

Prawie doskonała w Paryżu: Dzięki zwycięstwom na Igrzyskach 2024, Świątek wzbogaca swoją legendę sukcesów na Roland Garros, miejscu rozgrywania turnieju tenisowego na XXXIII Olimpiadzie.

Dodając swoje cztery zwycięstwa z tego tygodnia do swojej kolekcji, Świątek ma teraz bilans 39-2 na historycznych kortach, w tym cztery wygrane French Open w ciągu ostatnich pięciu lat.

Collins, grając w swoim ostatnim sezonie na tourze w wieku 30 lat, starała się o swoje drugie zwycięstwo w karierze nad liderką światowego rankingu (wcześniej pokonała Ashleigh Barty w Adelaide w 2021 roku), ale nie była w stanie dokończyć meczu i przegrała 1-7 z Świątek.

Zheng czeka: Świątek zmierzy się z drugą z rzędu zawodniczką z Top 10, gdy spotka się z rozstawioną z numerem 6 Zheng Qinwen z Chin w półfinale. Zheng zakończyła karierę byłej liderki rankingu Angelique Kerber wcześniej w środę, pokonując Niemkę w tie-breaku trzeciego seta.

Zwyciężczyni tego meczu awansuje do finału o złoty medal, a przegrana zagra o brąz. Świątek ma zdecydowaną przewagę 6-0 w bezpośrednich spotkaniach z Zheng.

Chwile meczu: Świątek miała minimalne problemy z objęciem prowadzenia w pierwszym secie, chociaż zmiana tempa była widoczna, gdy musiała odeprzeć trzy pierwsze break pointy, które napotkała w ostatniej grze seta.

Rzeczywiście, Collins była dominująca w zwracaniu serwisu w drugim secie, używając głębi i szybkości tego uderzenia, by dwukrotnie przełamać Świątek i wkroczyć w decydujący trzeci set.

Jednak Świątek szybko wyszła na podwójne prowadzenie w ostatnim secie, a Collins musiała wziąć przerwę medyczną przy stanie 3-0. Collins zdobyła punkt przy stanie 4-1, ale nie była w stanie kontynuować, co zapewniło Świątek awans do półfinału.