Zrobiliśmy wielkie oczy na widok tego, co działo się po starciu Mentzena z Trzaskowskim. Ujawniono kulisy

By | May 25, 2025

Zrobiliśmy wielkie oczy na widok tego, co działo się po starciu Mentzena z Trzaskowskim. Kulisy, które mogą zmienić spojrzenie na politykę

Kiedy kamery zgasły, światła studyjne zgasły, a prowadzący pożegnali się z widzami, większość Polaków uznała, że emocje po debacie Mentzena z Trzaskowskim dobiegły końca. Tymczasem – jak się okazuje – prawdziwie zaskakujące sceny rozegrały się dopiero po transmisji. Wydarzenia zza kulis tej debaty szybko obrosły w legendę. Dziś – po opublikowaniu nieoficjalnych relacji świadków i przeciekach z otoczenia obu polityków – zaczynamy rozumieć, że to spotkanie było znacznie ważniejsze, niż mogło się wydawać.

Publiczny pojedynek, prywatne porozumienie?

Oficjalnie była to debata polityczna zorganizowana przez niezależny kanał publicystyczny w serwisie YouTube – wyjątkowa, bo z udziałem dwóch polityków z przeciwnych biegunów: Sławomira Mentzena z Konfederacji i Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej. Debata miała być próbą merytorycznej konfrontacji poglądów. I w pewnym sensie nią była – padały liczby, dane, argumenty.

Ale kulisy pokazały coś więcej.

Według relacji jednego z realizatorów programu, zaraz po zakończeniu transmisji, Mentzen i Trzaskowski podeszli do siebie i uścisnęli sobie dłoń. „Nie wyglądało to na kurtuazję. To był szczery gest wzajemnego szacunku” – twierdzi źródło. Obaj politycy mieli spędzić w garderobie ponad dwadzieścia minut, rozmawiając już bez kamer i mikrofonów.

Tematy, które nie padły na wizji

Według nieoficjalnych informacji, rozmowa za kulisami dotyczyła tematów, których nie poruszono w debacie – m.in. strategii walki z dezinformacją, problemów polskiej służby zdrowia oraz… przyszłości młodego pokolenia. Co ciekawe, obaj rozmówcy mieli przyznać, że obecny model debaty publicznej – pełen krzyku, uprzedzeń i medialnych „wrzutek” – szkodzi Polsce i zniechęca obywateli do udziału w demokracji.

„To było spotkanie dwóch ludzi, którzy rozumieją, że choć się różnią, mają wspólną odpowiedzialność” – mówi osoba z zaplecza technicznego wydarzenia.

Zaskakujące zakończenie wieczoru

Jednak to, co wydarzyło się po opuszczeniu budynku studia, było dla wielu prawdziwym szokiem. Zamiast natychmiast wracać do swoich biur lub udzielać wywiadów, Trzaskowski i Mentzen – razem z kilkoma doradcami – mieli udać się do jednej z warszawskich restauracji.

Świadkowie twierdzą, że atmosfera była zaskakująco luźna. Rozmawiali nie tylko o polityce, ale również o sporcie, rodzinie i… memach internetowych. „Mentzen żartował, że po tej debacie na pewno powstanie tysiąc nowych memów z jego miną. Trzaskowski się śmiał i mówił, że to i tak lepsze niż bycie bohaterem fake newsa” – mówi jeden z kelnerów, który ich obsługiwał.

Internet w ogniu. „To nie może być prawda!”

Kiedy w mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze przecieki o nieformalnym spotkaniu obu polityków po debacie, sieć zalała fala niedowierzania i spekulacji. Część komentatorów uznała to za zdradę wartości, inni – za oznakę dojrzałości politycznej.

„Jeśli Mentzen rzeczywiście poszedł na piwo z Trzaskowskim, to chyba już wszystko jest możliwe w tej kampanii” – napisał jeden z internautów na Twitterze (X).

„Może i się różnią, ale przynajmniej potrafią ze sobą rozmawiać. To coś, czego brakuje na całej scenie politycznej” – dodał inny.

Kulisy, które zmieniają narrację

Opozycja i komentatorzy przyznają nieoficjalnie: taka postawa obu polityków wywołała konsternację w szeregach partyjnych. Wielu działaczy Konfederacji uznało, że „zbyt miękkie” zachowanie Mentzena może zaszkodzić jego wizerunkowi twardego antysystemowca. Tymczasem w PO pojawiły się głosy, że Trzaskowski „zbyt bardzo legitymizuje radykalne poglądy Mentzena”.

Z drugiej strony, nie brakuje tych, którzy widzą w tym szansę. „To pokazuje, że Polska może się jeszcze nauczyć normalnej rozmowy. Może różnić się pięknie – bez wrogości” – stwierdził w jednym z wywiadów socjolog prof. Tomasz Kowalczuk.

Polska polityka na zakręcie. Czy to moment przełomowy?

Z jednej strony mamy dwie silne osobowości, które reprezentują skrajnie różne wizje Polski. Z drugiej – wydarzenia zza kulis pokazują, że nie muszą się nienawidzić. Czy to tylko chwilowy epizod, czy początek zmiany kultury politycznej?

Niektórzy twierdzą, że obaj politycy świadomie zaprezentowali się jako dojrzali liderzy – być może z myślą o przyszłości. Mentzen buduje wizerunek racjonalnego liberała, który nie unika konfrontacji, ale nie opiera się wyłącznie na konfrontacji. Trzaskowski – jako polityk dialogu, który nie boi się rozmawiać nawet z najbardziej ideologicznymi oponentami.

Podsumowanie: kulisy, które warto znać

Choć z pozoru była to tylko kolejna debata wyborcza, to właśnie kulisy tego wydarzenia ujawniają coś znacznie ważniejszego. Pokazują, że za fasadą politycznego teatru kryją się ludzie, którzy potrafią – jeśli chcą – porozmawiać jak obywatele tego samego kraju, a nie jak wrogowie.

Czy ten wieczór coś zmieni? Tego nie wiemy. Ale z całą pewnością był to sygnał – że możliwa jest polityka, w której nie chodzi tylko o to, kto kogo „zaorał”, ale o to, kto potrafi słuchać. I może właśnie to zrobiliśmy wtedy wszyscy – wielkie oczy. Bo być może, choć na chwilę, polityka w Polsce zrobiła krok ku dojrzałości.

Leave a Reply