
Mieli do wyboru: poparcie uchwały albo hańbę. Wybrali hańbę, a uchwałę i tak przegłosowaliśmy. PiS i Konfederacja ponownie przeciw Tarczy Wschód i europejskiej jedności wobec rosyjskiej agresji” — napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk. Premier odniósł się tymi słowami w sposób głosowania polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji ws. uchwały o bezpieczeństwie Rzeczypospolitej Polskiej.
Donald Tusk.1
Zobacz zdjęcia
Donald Tusk. Foto: Damian Burzykowski / newspix.pl
W czwartek (20 marca) Sejm przyjął uchwałę dotyczącą bezpieczeństwa Polski, w której kluczową rolę odgrywa program “Tarcza Wschód”. Projekt związany jest z rezolucją Parlamentu Europejskiego o przyszłości europejskiej obrony i budził silne podziały polityczne. PiS i Konfederacja sprzeciwiały się zapisom dokumentu, co skomentował premier Donald Tusk.
PiS chciało usunięcia odniesień do Unii Europejskiej
Jednym z kluczowych punktów sporu była poprawka zgłoszona przez posłów PiS, którzy domagali się usunięcia z uchwały fragmentu dotyczącego rezolucji Parlamentu Europejskiego. Sejm odrzucił tę propozycję, co oznacza, że dokument jednoznacznie wspiera unijną strategię obronną.
Sejm początkowo przyjął uchwałę stosunkiem głosów 230 za, 189 przeciw, 1 wstrzymujący się, jednak wicemarszałek Piotr Zgorzelski omyłkowo ogłosił, że głosowana jest wersja z poprawkami. Błąd proceduralny wymusił reasumpcję.
Przeciwko uchwale głosowali politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Zachowanie posłów spotkało się z mocną reakcją premiera Donalda Tuska.
“Mieli do wyboru: poparcie uchwały albo hańbę. Wybrali hańbę, a uchwałę i tak przegłosowaliśmy. PiS i Konfederacja ponownie przeciw Tarczy Wschód i europejskiej jedności wobec rosyjskiej agresji”
— napisał Tusk w mediach społecznościowych.
Spór między prawicą a rządzącymi
12 marca Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą przyszłości europejskiej obrony, w której kluczowym elementem stała się poprawka zgłoszona przez europosłów PO-PSL. Dokument wprowadza koncepcję “Tarczy Wschód”, mającej na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.
Rezolucję w PE poparło 419 europosłów, a przeciw zagłosowało 204 – w tym europosłowie PiS i Konfederacji.
Tarcza Wschód wśród obszarów krytycznych. Jest decyzja Komisji Europejskiej