
iespodziewane zaproszenie Mentzena. Trzaskowski i Nawrocki już zareagowali
W polskiej polityce przyzwyczailiśmy się już do ostrej rywalizacji, radykalnych wypowiedzi i jasnych linii podziału między ugrupowaniami. Jednak nawet w takim klimacie pewne gesty potrafią zaskoczyć. Tak właśnie było z ostatnim zaproszeniem wystosowanym przez Sławomira Mentzena – jednego z liderów Konfederacji – które wywołało niemałe poruszenie wśród polityków, komentatorów i opinii publicznej.
Zaproszenie skierowane było do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz Przemysława Nawrockiego – znanego publicysty i komentatora życia publicznego. Choć szczegóły inicjatywy początkowo nie były do końca jasne, reakcje obydwu adresatów pojawiły się niemal natychmiast. Co stoi za tym zaskakującym ruchem Mentzena i jakie mogą być jego konsekwencje?
—
Tło polityczne i ideowe
Sławomir Mentzen to postać znana przede wszystkim z bezkompromisowego języka, wyraźnie wolnorynkowych poglądów i związków z Konfederacją – ugrupowaniem łączącym narodowców i libertarian. Rafał Trzaskowski reprezentuje z kolei liberalno-demokratyczny nurt Platformy Obywatelskiej, a Przemysław Nawrocki – choć formalnie niezaangażowany politycznie – uchodzi za komentatora związanego z kręgami centrowo-lewicowymi.
Zestawienie tych trzech osób przy jednym stole byłoby jeszcze niedawno czymś niewyobrażalnym. Tymczasem Mentzen, ogłaszając swoje zaproszenie, napisał na platformie X (dawniej Twitter):
„Czas przestać tylko mówić do swoich. Proponuję otwartą debatę o przyszłości Polski – bez uprzedzeń, bez skrótów, z odwagą. Zapraszam Rafała Trzaskowskiego i Przemysława Nawrockiego do wspólnej rozmowy. Może się nie zgadzamy, ale właśnie dlatego powinniśmy rozmawiać”.
—
Reakcja Rafała Trzaskowskiego
Prezydent Warszawy zareagował szybko, ale z wyraźną rezerwą. Na konferencji prasowej powiedział:
„Zawsze byłem zwolennikiem dialogu, ale nie każda propozycja jest autentyczna. Pan Mentzen wielokrotnie pokazywał, że nie zależy mu na porozumieniu, a raczej na prowokacji. Zastanowię się nad tą propozycją, ale oczekuję jasnych gwarancji co do charakteru i tonu tej debaty”.
Trzaskowski dodał także, że jego zdaniem rozmowy o przyszłości Polski powinny być prowadzone nie tylko między liderami politycznymi, ale również z udziałem organizacji społecznych, ekspertów i samorządowców.
—
Przemysław Nawrocki: „Gest wart refleksji”
Znacznie bardziej powściągliwy, ale też otwarty ton przyjął Przemysław Nawrocki