Którzy ministrowie pójdą w kamasze? Mamy odpowiedzi

By | March 30, 2025

Którzy ministrowie pójdą w kamasze? Mamy odpowiedzi

Wstęp

Od momentu ogłoszenia przez rząd nowych regulacji dotyczących obowiązkowej służby wojskowej dla wybranych grup społecznych, w przestrzeni publicznej pojawiły się spekulacje dotyczące tego, czy ministrowie również będą zobowiązani do odbycia służby wojskowej. W niniejszym artykule przyjrzymy się sytuacji polityków oraz temu, czy faktycznie będą musieli założyć wojskowe mundury i odbyć szkolenie.

Kontekst prawny i historyczny

Obowiązek służby wojskowej w Polsce przez lata ulegał zmianom. Po zakończeniu obowiązkowego poboru w 2009 roku, wprowadzono armię zawodową. Jednak ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej, w tym wzrost napięć w Europie Wschodniej, skłoniły rząd do rewizji polityki obronnej. Wprowadzenie ustawy o obronie ojczyzny z 2022 roku umożliwiło między innymi przywrócenie obowiązkowych szkoleń wojskowych dla określonych grup obywateli.

Obecnie trwają dyskusje na temat dalszego poszerzenia obowiązkowej służby wojskowej. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli rządu wskazują na możliwość objęcia tym obowiązkiem także polityków – w tym ministrów.

Stanowisko rządu

Premier w niedawnym wystąpieniu odniósł się do tej kwestii, podkreślając, że bezpieczeństwo narodowe jest priorytetem i każdy obywatel, niezależnie od pełnionej funkcji, powinien być gotowy do obrony kraju. Jednocześnie zaznaczył, że kluczowe decyzje w tej sprawie będą podejmowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.

Minister obrony narodowej potwierdził, że trwają prace nad szczegółami nowych regulacji. Zaznaczył jednak, że obję