Czy Donald Tusk powinien odejść? Polacy zabrali głos [SONDAŻ]

By | July 6, 2025

Czy Donald Tusk powinien odejść? Polacy zabrali głos [SONDAŻ]

W ostatnich dniach polska scena polityczna zadrżała, gdy pojawiły się wyniki nowego sondażu dotyczącego przyszłości Donalda Tuska na stanowisku premiera. Zaledwie kilka miesięcy po przejęciu władzy przez Koalicję 15 października, poparcie dla rządu wyraźnie osłabło. W badaniu przeprowadzonym przez renomowany ośrodek badawczy zapytano Polaków wprost: czy Donald Tusk powinien ustąpić ze stanowiska premiera? Odpowiedzi respondentów mogą zaskoczyć nawet doświadczonych analityków politycznych.

Spadające poparcie

Od początku kadencji Tusk mierzy się z dużymi oczekiwaniami – zarówno swoich wyborców, jak i przeciwników. Wielu Polaków liczyło na szybkie rozliczenie rządów PiS, reformę sądownictwa, usprawnienie ochrony zdrowia i poprawę sytuacji gospodarczej. Jednak kolejne miesiące przynoszą rozczarowanie. Inflacja wprawdzie spadła, ale ceny nadal są wysokie, a obietnice dotyczące rozliczeń PiS zdają się utknąć w miejscu. To wszystko przekłada się na niezadowolenie społeczne i wyraźny spadek zaufania do rządu.

Wyniki sondażu

W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Opinii Publicznej zapytano reprezentatywną grupę Polaków: „Czy Donald Tusk powinien zrezygnować z funkcji premiera?” Wyniki są następujące:

47% ankietowanych uważa, że Tusk powinien odejść

38% uważa, że powinien kontynuować swoją misję

15% nie ma zdania w tej sprawie

Oznacza to, że niemal połowa społeczeństwa jest niezadowolona z obecnego kierunku, w jakim zmierza rząd Donalda Tuska. Co ciekawe, wśród niezdecydowanych wyborców Koalicji Obywatelskiej aż 31% uważa, że premier powinien ustąpić, a tylko 50% broni go bez zastrzeżeń.

Tusk traci w oczach młodych

Szczególnie niepokojące dla obozu rządzącego są dane dotyczące opinii młodszych wyborców (18–29 lat). W tej grupie aż 59% uważa, że Donald Tusk powinien ustąpić, a tylko 25% deklaruje poparcie. Eksperci tłumaczą to rozczarowaniem brakiem widocznych zmian w polityce mieszkaniowej i brakiem reform dotyczących edukacji czy rynku pracy.

– To pokolenie, które głosowało na zmiany. Jeśli ich nie widzą, szybko odwracają się od polityków – komentuje socjolog prof. Marek Malinowski.

Opozycja atakuje, koalicjanci milczą

Na wyniki sondażu natychmiast zareagowała opozycja. Politycy PiS i Konfederacji nie kryją satysfakcji.

– Ten sondaż pokazuje, że Donald Tusk nie ma mandatu społecznego do rządzenia. Czas na wcześniejsze wybory – grzmi Mariusz Błaszczak z PiS.

Tymczasem wśród koalicjantów KO panuje cisza. Zarówno Polska 2050, jak i Lewica unikają komentowania sondażu. Oficjalnie popierają Tuska, jednak nieoficjalnie mówi się o rosnącym napięciu wewnątrz obozu rządzącego. Część polityków Trzeciej Drogi ma mieć zastrzeżenia co do stylu przywództwa Tuska, którego uważają za zbyt konfrontacyjnego i centralistycznego.

Reakcja Donalda Tuska

Premier do wyników sondażu odniósł się krótko podczas wizyty w Gdańsku.

– Ja nie kieruję się sondażami, tylko interesem Polski. Przetrwaliśmy trudniejsze chwile, przetrwamy i tę. Najważniejsze są fakty, nie emocje – powiedział Tusk.

Dodał też, że planowane są intensywne działania legislacyjne w najbliższych tygodniach, m.in. w zakresie ustawy o związkach partnerskich i reformie mediów publicznych. Ma to być próba odzyskania zaufania społecznego.

Polacy podzieleni

Komentarze internautów pokazują, jak bardzo społeczeństwo jest podzielone. W mediach społecznościowych roi się od głosów krytycznych wobec Tuska, ale równie dużo jest komentarzy broniących premiera.

– „Obiecywał gruszki na wierzbie, a teraz udaje, że nic się nie stało” – pisze jeden z użytkowników Twittera.
– „Dajcie mu czas, PiS miał osiem lat, a Tusk dopiero pół roku” – odpowiada inny.

Co dalej?

Sondaż ten może być początkiem poważniejszych problemów dla rządu. Jeśli niezadowolenie będzie rosło, możliwe są ruchy wewnątrz koalicji zmierzające do zmiany na stanowisku premiera. W kuluarach mówi się o potencjalnych kandydatach na następcę Tuska – wymieniani są m.in. Rafał Trzaskowski, Barbara Nowacka czy nawet Szymon Hołownia, choć ten ostatni konsekwentnie odcina się od takich spekulacji.

Eksperci: „Jeszcze nie czas na panikę”

Politolog dr Anna Dąbrowska uspokaja:

– Spadki poparcia w sondażach są naturalne. Donald Tusk jest doświadczonym politykiem i doskonale wie, jak odzyskać zaufanie. Pytanie tylko, czy jego koalicjanci będą cierpliwi – zauważa.

Podsumowanie

Sondaż pokazujący, że niemal połowa Polaków chce odejścia Donalda Tuska, to wyraźny sygnał ostrzegawczy dla rządu. Choć premier deklaruje kontynuację działań i ignorowanie „chwilowych nastrojów”, nie da się ukryć, że jego pozycja słabnie. Przyszłość Tuska zależy dziś nie tylko od niego samego, ale także od woli koalicjantów i społecznych oczekiwań, które – jak pokazuje sondaż – są coraz większe. Czy premier odzyska zaufanie społeczeństwa, czy też czeka nas kolejna zmiana na szczytach władzy? Czas pokaże.

Leave a Reply