Czterokrotna mistrzyni French Open i numer 1 na świecie, Iga Świątek, przegrywa w półfinale turnieju singla kobiet w tenisie.

By | August 10, 2024

Iga Świątek, polska liderka rankingu i najwyżej rozstawiona zawodniczka w turnieju tenisowym na Igrzyskach Olimpijskich, przegrała w czwartek w półfinale z Chinką Zheng Qinwen, co jest ogromną niespodzianką w singlu kobiet.

Świątek przegrała w dwóch setach, 6-2 7-5. Polka jest dominującą siłą na kortach Rolanda Garrosa, gdzie zdobyła cztery tytuły French Open, w tym trzy ostatnie z rzędu.

Świątek, która jest dominującą zawodniczką na kortach ziemnych w kobiecym tenisie, przystąpiła do Igrzysk w Paryżu jako zdecydowana faworytka do złota.

„To naprawdę nie do opisania, jak bardzo jestem teraz podekscytowana,” powiedziała Zheng dla Olympics.com. „Pokonałam światową numer 1, zawodniczkę, która od lat jest mistrzynią na Roland Garros.

„Ta podróż nie była łatwa. Dodatkowo, grając na korcie ponad sześć godzin w ostatnich dniach i spędzając około ośmiu godzin na korcie w ciągu trzech dni, czułam, że napędzała mnie czysta determinacja.

„Wiem, że w normalnym meczu kobiecym moja wytrzymałość mogłaby się wyczerpać po tak długiej grze. Ale z jakiegoś powodu, dzisiaj, poziom mojej energii pozostał wysoki przez cały czas. Byłam pewna, że nawet jeśli mecz przejdzie do trzeciego seta, będę walczyć do ostatniego tchu.

„Nawet jeśli musiałabym grać kolejne trzy godziny dla mojego kraju, czułam, że dam radę. Pokonanie światowej numer 1 na olimpijskiej scenie wiele dla mnie znaczy.”
Zheng wygrała dominująco pierwszego seta, ale pięciokrotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych, Świątek, wyglądała na gotową, by wymusić decydujący tie-break, rozpoczynając drugi set z impetem. Jednak Zheng odrobiła straty z wyniku 0-4, wysyłając główną faworytkę do meczu o brązowy medal.

To pierwsza porażka Świątek na Roland Garros od 2021 roku.

Zheng, rozstawiona z numerem 6, zmierzy się w finale o złoty medal z Donną Vekić z Chorwacji lub Słowaczką Anną Karolíną Schmiedlovą. Chińska zawodniczka miała bilans 0-6 przeciwko Świątek przed tym meczem.

Świątek zmierzy się z przegraną z meczu Vekić i Schmiedlová w meczu o brązowy medal.

Do tej pory Świątek bez większych trudności przeszła przez turniej, tracąc jednego seta w swoich poprzednich czterech meczach. Na swoim ulubionym korcie ziemnym, Polka grała z dużą pewnością siebie w swoich pierwszych meczach turnieju, aż do spotkania z Danielle Collins w środę, która zmusiła ją do tie-breaka, zanim Amerykanka musiała się wycofać.

Jednak Zheng sprawiała jej problemy na tym korcie w przeszłości. W 2022 roku, obecna numer 7 na świecie, wygrała pierwszego seta ze Świątek, która następnie odrobiła straty i ostatecznie pokonała wtedy nowicjuszkę na WTA Tour.

Zheng miała nieco bardziej dramatyczną drogę do finału. Ostatnie dwa mecze wygrała w tie-breakach, w tym kończąc karierę Niemki Angelique Kerber w środowym ćwierćfinale.