Co za dramaturgia! O złocie IO zdecydował dopiero super tie-break

By | August 3, 2024

Australijczycy Matthew Ebden i John Peers zdobyli złoty medal w deblowym turnieju tenisowym. W finale pokonali Amerykanów — Austina Krajicka i Rajeeva Rama 6:7, 7:6, 10:8. Finał był niezwykle wyrównany i pełen dramaturgii. Ostatecznie jednak w super tie-breaku Ebden i Peers rozprawili się z duetem, który pokonał Carlosa Alcaraza i Rafaela Nadala

Zarówno Amerykanie, jak i Australijczycy w drodze do finału nie stracili seta
W drodze do finału Australijczycy pokonywali kolejno Hady’ego Habiba i Benjamina Hassana z Libanu, Pablo Carreno-Bustę i Marcela Granollersa z Hiszpanii, duet z Niemiec, Dominika Koepfera i Jana — Lennarda Struffa, a w półfinale niespodziewanie odprawili innych Amerykanów, Taylora Fritza i Tommy’ego Paula. We wszystkich tych meczach nie stracili nawet jednego seta.

Krajicek i Ram zaś rozpoczęli drogę do finału od pokonania Alexa De Minaura i Alexeia Popyrina, innego duetu z Australii. Następnie wygrali z Thiago Monteiro i Thiago Seybothem Wildem z Brazylii. W ćwierćfinale odnieśli wielki sukces wygrywając z Carlosem Alcarazem i Rafaelem Nadalem, a w półfinale pokonali Thomasa Machaca i Adama Pavlaska z Czech. Oni również nie przegrali w żadnym secie.

To było spotkanie godne finału
Mecz rozpoczął się od gry gem za gem. Dopiero przy stanie 3:2 dla Amerykanów, Australijczycy stracili serwis. Nie na długo jednak Krajicek i Ram mogli cieszyć się z prowadzenia, ponieważ następne dwa gemy padły łupem rywali. Już do samego końca seta nikt nie stracił gema przy swoim podaniu i potrzebny był tie-break. Tam na prowadzenie 4:1 wyszli Amerykanie, ale Ebden i Peers byli w stanie doprowadzić do wyrównania. Następnie znów Krajicek i Ram zyskali przewagę, jednak nie byli w stanie wykorzystać dwóch piłek setowych. Seta skończyli dopiero przy trzeciej okazji, zdobywając decydujący punkt przy serwisie rywali (8:6). Amerykanów dzielił już tylko jeden set od olimpijskiego złota.

Oto konsekwencje rezygnacji Igi Świątek. Chce uniknąć najgorszego
Pierwsze dwa gemy w drugim secie wygrywała strona serwująca bez utraty choćby punktu. Następnie jednak Krajicek i Ram przełamali Ebdena i Peersa i ugrali kolejnego gema przy swoim podaniu. Wydawało się, że Amerykanie będą zmierzać pewnie do zwycięstwa, jednak Australijczykom udało się przełamać rywali i doprowadzić do stanu 4:4. Następne cztery gemy padły łupem serwisujących i doszło do drugiego tie breaka w tym finale. Tam kapitalnie zagrali Australijczycy i wygrali go 7:1. O olimpijskim złocie musiał zadecydować super tie-break.
Australia ze złotem
Australijczycy napędzeni sukcesem w poprzednim secie rozdawali karty. Doprowadzili nawet do stanu 8:2. Amerykanie spróbowali odrobić straty i udało im się zdobyć trzy punkty z rzędu. Następnie bardzo długą akcję wygrali Ebden i Peers i mieli cztery piłki meczowe. Trzech nie wykorzystali, ale za czwartą próbą Matthew Ebden i John Peers skończyli mecz i zdobyli złoto olimpijskie w deblu.