Aryna Sabalenka pokonuje numer 1 na świecie Igę Świątek i awansuje do finału Cincinnati Open.

By | August 18, 2024

MASON, Ohio − Numer 3 na świecie Aryna Sabalenka wreszcie przełamała się w niedzielne popołudnie na Lindner Family Tennis Center.

Po trzech wcześniejszych półfinałowych porażkach w Mason, Sabalenka pokonała numer 1 na świecie Igę Świątek 6-3, 6-3, zdobywając pierwsze finały Cincinnati Open.

„Wygląda na to, że w końcu przełamałam mur,” powiedziała Sabalenka w wywiadzie na korcie.

Sabalenka pokonała Świątek tylko trzy razy w 11 wcześniejszych meczach, ale uderzająca z wielką mocą Białorusinka była precyzyjna przez cały mecz, zdobywając pięć asów i wygrywając 55% punktów po drugim serwisie, podczas gdy Świątek utrzymała tylko 22%.

Sabalenka, która po tym turnieju przejdzie Coco Gauff na 2. miejscu na liście WTA, ma teraz pięć zwycięstw nad numerem 1, a niedziela była dziewiątym razem, kiedy awansowała do finału na poziomie WTA 1000.

Numer 1 na świecie nie poddała się jednak łatwo. Po przegrywaniu 1-5 w drugim secie, Świątek obroniła siedem piłek meczowych, zanim zdobyła gema.

Dopiero przy dziesiątej piłce meczowej Sabalenka zdobyła zwycięski backhand, zadając Świątek tylko czwartą porażkę w setach w tym roku.

Sabalenka nie straciła seta w tym tygodniu w Mason, wygrywając 49 z 74 rozegranych gemów.

Sabalenka zmierzy się z Jessicą Pegulą lub Paulą Badosą o Puchar Rookwood w poniedziałek.