Andrzej Duda zabrał głos na obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. “Dzień wielkiej dumy”

By | May 3, 2025

Andrzej Duda zabrał głos na obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. “Dzień wielkiej dumy”

Podczas uroczystych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie, które zgromadziło uwagę zarówno polityków, jak i obywateli. W swoim wystąpieniu odniósł się do historycznego znaczenia Konstytucji 3 Maja, podkreślając jej rolę jako symbolu wolności, suwerenności oraz mądrości narodu polskiego. Prezydent zaznaczył, że to wyjątkowy dzień w dziejach Polski, będący wyrazem jedności społeczeństwa oraz przywiązania do wartości demokratycznych.

W swojej mowie prezydent wielokrotnie przywoływał ducha patriotyzmu, który towarzyszył twórcom pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej. Przypomniał, że Konstytucja z 1791 roku stanowiła nie tylko akt prawny, ale przede wszystkim manifest woli narodu, który pragnął zachować niezależność i reformować państwo w duchu oświecenia.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że dziś – ponad 230 lat po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja – Polska wciąż odwołuje się do tych samych ideałów: wolności, sprawiedliwości i równości. Dzień ten jest, według niego, nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością, ale też wezwaniem do wspólnej odpowiedzialności za przyszłość. Podkreślił, że współczesne społeczeństwo powinno czerpać inspirację z odwagi i determinacji przodków, którzy nie bali się zmian i walczyli o lepszą przyszłość dla swojej ojczyzny.

Prezydent mówił również o znaczeniu jedności narodowej w obliczu współczesnych wyzwań. W jego ocenie tylko wspólna praca, dialog i wzajemny szacunek mogą zapewnić Polsce stabilność, bezpieczeństwo oraz rozwój. Odniósł się też do aktualnych wydarzeń międzynarodowych, w tym wojny na Ukrainie, zaznaczając, że Polska nie może być obojętna wobec cierpienia sąsiadów i musi stanowczo bronić wartości, które są fundamentem wolnego świata.

W tym kontekście prezydent nawiązał do roli Polski w strukturach międzynarodowych, takich jak Unia Europejska i NATO. Z dumą mówił o zaangażowaniu polskich żołnierzy w misje pokojowe oraz o wsparciu, jakiego Polska udziela uchodźcom wojennym. Według Dudy, taka postawa świadczy o odpowiedzialności państwa za wspólnotę międzynarodową oraz o głębokim zakorzenieniu w tradycji solidarności i humanitaryzmu.

W trakcie przemówienia Andrzej Duda nie unikał też tematów związanych z polityką wewnętrzną. Apelował o wzajemne zrozumienie i konieczność prowadzenia debaty publicznej w duchu poszanowania konstytucyjnych zasad. W jego opinii demokracja opiera się na kompromisie, a państwo powinno być dobrem wspólnym wszystkich obywateli – niezależnie od poglądów, przynależności partyjnej czy miejsca zamieszkania.

Prezydent przypomniał również o roli instytucji państwowych, które – jak zauważył – mają obowiązek służyć obywatelom i działać na rzecz dobra publicznego. Wezwał do odnowienia społecznego zaufania do organów władzy i podkreślił konieczność przestrzegania prawa jako fundamentu ładu społecznego.

Święto Trzeciego Maja było także okazją do uczczenia pamięci tych, którzy poświęcili życie w obronie Ojczyzny. Andrzej Duda złożył hołd bohaterom narodowym, którzy na przestrzeni wieków bronili wolności, suwerenności i tożsamości kulturowej Polski. Podkreślił, że historia Polski jest dowodem na to, iż naród ten potrafi podnosić się z najtrudniejszych doświadczeń i budować swoją przyszłość w oparciu o trwałe wartości.

W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał również o znaczeniu edukacji i wychowania patriotycznego. Zwrócił uwagę na rolę szkoły, rodziny i mediów w kształtowaniu świadomości obywatelskiej młodego pokolenia. W jego opinii tylko świadome społeczeństwo, znające historię i szanujące tradycję, może skutecznie przeciwdziałać dezinformacji, populizmowi i zagrożeniom dla demokracji.

Podczas uroczystości nie zabrakło elementów symbolicznych. Na Placu Zamkowym w Warszawie odśpiewano hymn narodowy, złożono wieńce pod pomnikami, a także wręczono odznaczenia państwowe. Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy na co dzień pracują na rzecz dobra Rzeczypospolitej – nauczycielom, lekarzom, żołnierzom, urzędnikom, przedsiębiorcom i wolontariuszom.

Na zakończenie swojego przemówienia prezydent podkreślił, że Święto Trzeciego Maja to dzień wielkiej dumy – dumy z historii, tradycji, osiągnięć i współczesnego dorobku Polski. Wezwał wszystkich obywateli do wspólnego budowania państwa, które będzie silne, sprawiedliwe i otwarte na potrzeby ludzi.

Wydarzenia towarzyszące obchodom odbywały się w całym kraju. W wielu miastach zorganizowano parady, pikniki historyczne, koncerty patriotyczne oraz msze święte w intencji Ojczyzny. Uroczystości miały charakter nie tylko oficjalny, ale również społeczny i edukacyjny. W szkołach przeprowadzano lekcje historii poświęcone Konstytucji 3 Maja, a instytucje kultury przygotowały specjalne wystawy i spektakle.

Tegoroczne obchody zgromadziły wyjątkowo liczne grono uczestników. Polacy, niezależnie od poglądów politycznych, wspólnie świętowali rocznicę wydarzenia, które stało się fundamentem nowoczesnej państwowości. Jak zauważyli komentatorzy, była to jedna z bardziej podniosłych i zjednoczonych rocznic ostatnich lat – mimo napięć społecznych i politycznych, atmosfera święta była pełna dumy, refleksji i wzajemnego szacunku.

Leave a Reply