Szef PKW Sylwester Marciniak aresztowany – trafi do aresztu na 7 miesięcy za fałszerstwa wyborcze

By | July 16, 2025

Wstrząsające informacje obiegły dziś Polskę. Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), został oficjalnie aresztowany i decyzją sądu ma spędzić najbliższe siedem miesięcy w areszcie śledczym. Powodem jest jego rzekomy udział w poważnych fałszerstwach podczas niedawno zakończonych wyborów prezydenckich, które odbyły się między kandydatem prawicy Karolem Nawrockim a przedstawicielem opozycji Rafałem Trzaskowskim.

Wybory prezydenckie, które odbyły się zaledwie kilka tygodni temu, już od pierwszego dnia po ogłoszeniu wyników budziły ogromne emocje i wątpliwości. Oficjalnie zwycięstwo ogłoszono na rzecz Karola Nawrockiego, który uzyskał 51,4% głosów, podczas gdy Rafał Trzaskowski zdobył 47,9%. Wynik ten został bardzo szybko zakwestionowany przez środowiska opozycyjne, które zaczęły domagać się ponownego przeliczenia głosów oraz przeprowadzenia niezależnego śledztwa.

W kolejnych dniach zaczęły pojawiać się niepokojące informacje o rzekomych nieprawidłowościach w procesie liczenia głosów, braku transparentności w komisjach wyborczych w niektórych województwach oraz tajemniczych „błędach systemowych” w systemie elektronicznym, który był używany do transmisji wyników.

Decyzja o aresztowaniu Sylwestra Marciniaka zapadła na podstawie wstępnych wyników śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Krajową we współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA). Z ustaleń śledczych wynika, że Marciniak miał bezpośrednio uczestniczyć w tuszowaniu wyników wyborów w co najmniej sześciu okręgach wyborczych oraz wydać wewnętrzne polecenia dotyczące zmiany danych w systemie PKW.

Według rzecznika Prokuratury Krajowej, istnieją „liczne przesłanki” wskazujące na to, że działania Marciniaka nie były przypadkowe, lecz celowe i skoordynowane. – „Mamy do czynienia z jedną z najbardziej niebezpiecznych form naruszenia demokracji – fałszowaniem woli narodu. Działania Sylwestra Marciniaka noszą znamiona przestępstwa przeciwko państwu” – powiedział rzecznik prasowy PK.

Reakcje polityków

Aresztowanie szefa PKW wywołało lawinę komentarzy w całym kraju. Rafał Trzaskowski, który oficjalnie przegrał wybory, nie krył emocji na konferencji prasowej zorganizowanej po ogłoszeniu tej informacji. – „To jest dowód na to, że prawda zawsze wychodzi na jaw. Od początku wiedzieliśmy, że coś jest nie tak. Dziś mamy potwierdzenie, że proces wyborczy został zmanipulowany. Oczekujemy pełnego unieważnienia tych wyborów i ogłoszenia nowych” – powiedział Trzaskowski.

Z kolei Karol Nawrocki, którego zwycięstwo zostało obecnie poddane w wątpliwość, wstrzymał się z komentarzem, ograniczając się jedynie do krótkiego oświadczenia, w którym napisał: „Wierzę w niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. W tej chwili nie mam informacji, które mogłyby wskazywać na moją odpowiedzialność w tej sprawie.”

Społeczne poruszenie i protesty

Zaraz po ogłoszeniu aresztowania Sylwestra Marciniaka w wielu miastach Polski rozpoczęły się spontaniczne protesty. W Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu tysiące obywateli wyszło na ulice z transparentami „Chcemy uczciwych wyborów” oraz „Demokracja to nie fikcja”. Wśród demonstrantów widoczne były zarówno osoby młode, jak i starsze, zaniepokojone sytuacją w kraju i rosnącą nieufnością wobec instytucji państwowych.

W mediach społecznościowych zapanowało poruszenie – hasztag #AferaPKW w ciągu zaledwie kilku godzin stał się trendem numer jeden w polskim internecie.

Co dalej?

W związku z aresztowaniem Sylwestra Marciniaka, pełniącego obowiązki szefa PKW, premier Mateusz Morawiecki zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów. Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, rząd rozważa powołanie specjalnej komisji śledczej ds. przebiegu wyborów prezydenckich oraz czasowe przekazanie nadzoru nad PKW niezależnej komisji eksperckiej złożonej z sędziów i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Trybunał Konstytucyjny również zapowiedział, że zajmie się sprawą legalności wyborów w świetle nowych dowodów. Nie wyklucza się scenariusza, w którym wyniki wyborów zostaną całkowicie unieważnione, a Polacy ponownie pójdą do urn.

Sylwester Marciniak – upadek zaufania

Jeszcze do niedawna Sylwester Marciniak był uznawany za jednego z najbardziej zaufanych urzędników publicznych. Jako były sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego i ekspert prawa konstytucyjnego, cieszył się szacunkiem środowisk prawniczych. Jego nominacja na stanowisko szefa PKW została przyjęta z nadzieją, że wniesie on profesjonalizm i przejrzystość do instytucji odpowiedzialnej za demokratyczny proces wyborczy.

Dziś ten wizerunek legł w gruzach. Zaufanie do PKW zostało poważnie nadwątlone, a w społeczeństwie narasta pytanie: kto jeszcze brał udział w manipulacjach i jak głęboko sięga korupcja w państwowym systemie wyborczym?

Aresztowanie Sylwestra Marciniaka to bezprecedensowe wydarzenie w historii współczesnej Polski. To nie tylko osobisty dramat dla samego Marciniaka, ale przede wszystkim cios w fundamenty demokratycznego państwa prawa. W obliczu tych wydarzeń Polacy oczekują pełnej transparentności, rozliczenia winnych oraz odbudowy wiary w uczciwe wybory. Czy to się uda? Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla przyszłości politycznej kraju.

Leave a Reply