Siemoniakowi puściły nerwy ws. granicy z Niemcami. “Nikt nie pozostanie bezkarny” Piotr Drabik Opracowanie

By | July 2, 2025

🔥 Siemoniak: “Nikt nie pozostanie bezkarny”

We wtorkowy wieczór, 2 lipca 2025 r., szef MSWiA Tomasz Siemoniak opublikował wpis na X (dawniej Twitterze), w którym jednoznacznie ostrzegł: „Nikt, kto narusza prawo na granicy, nie pozostanie bezkarny.” Stwierdził, że wszystkie przypadki znieważania funkcjonariuszy, utrudniania czynności oraz podszywania się pod mundurowych zostały udokumentowane i zgłoszone do prokuratury . Tą deklaracją Siemoniak potwierdził, że Polska nie będzie tolerować „samowoli i zastraszania” przy granicy z Niemcami .

Tło: eskalacja napięcia na granicy

1. Przekazy migrantów przez Niemców?

Relacje dotyczące „przerzucania migrantów” z niemieckiej strony są regularnie pojawiające się w mediach. Onet poinformował o incydencie w Słubicach, gdzie grupa Afgańczyków powróciła na polską stronę, a do tego doszło do konfrontacji pomiędzy obywatelskimi patrolami a SG . Straż Graniczna wydała komunikat, zapewniając, że działania były zgodne z prawem.

Z kolei politycy PiS i Konfederacji powtarzają, że sytuacja jest celowo bagatelizowana, żądając dymisji Siemoniaka .

2. Samozwańcze patrole obywatelskie

Na granicy regularnie pojawiają się grupy nazywane przez ministra „patrolami obywatelskimi”, w praktyce często składają się z aktywistów, prawicowych kibiców i mieszkańców regionu, którzy zatrzymują ruch pojazdów i próbują sami reagować. Siemoniak nazywa ich działania prowokacyjnymi i „tworzeniem zadymy” . Skrytykował również fakt, że niektórzy membrzy tych grup mieli obrażać funkcjonariuszy oraz przebierać się za mundurowych, próbując wyrządzić im krzywdę .

Reakcja rządu: kontrole i procedury

1. Przywrócenie kontroli od 7 lipca

Premier Donald Tusk poinformował, że od poniedziałku, 7 lipca 2025 r., nastąpi przywrócenie czasowych kontroli na granicach z Niemcami i Litwą . To odpowiedź na działania niemieckich służb, które w ramach swoich kontroli przywracają osoby, które rzekomo nielegalnie próbowały wejść na ich teren.

2. Brak wspólnych patroli

Rząd zdecydował, że kontrole będą prowadzone przez Straż Graniczną we współpracy z Wojskiem Obrony Terytorialnej i policją, ale bez udziału niemieckich czy litewskich mundurowych – mimo współpracy i wymiany informacji w ramach Schengen .

Procedura readmisyjna

MSWiA wyjaśniło, że migranci odsyłani przez Niemcy do Polski muszą przejść formalną procedurę readmisji. W latach 2023–2025 liczby te wyraźnie spadły:

Readmisja z Niemiec do Polski: 2023 – 564 osób; 2024 – 357; do 22 czerwca 2025 – 89

Zawrócenia w ramach procedury dublińskiej: 2023 – 404; 2024 – 331; do 22 czerwca 2025 – 225

Siemoniak podkreślił, że jeśli Berlin nie przedstawi pełnych dowodów, migranci nie mogą być automatycznie odsyłani bez procedury.

Stanowisko MSZ

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że na granicy nie występuje „nadzwyczajny ruch migrantów” . Zaznaczył, że rząd przygotowuje się do podjęcia „twardych decyzji” związanych z granicą.

Polityczne kontrowersje

Opozycja

PiS i Konfederacja oskarżają rząd o bierność i domagają się dymisji Siemoniaka .

Politycy tacy jak Jacek Sasin wzywają o jasne informacje, np. czy migranci z niemieckiej strony przewożeni są do Białegostoku .

Rząd i MSWiA

Podkreśla, że liczba incydentów jest znacznie mniejsza niż za poprzednich rządów („doktryny Czaputowicza”) .

Apeluje o wstępowanie do Straży Granicznej – 1500 nowych etatów jest gotowych, by wzmocnić kontrole wewnątrz kraju .

Odrzuca działania obywatelskich patroli jako nielegalne i podważające prawo.

Co dalej?

1. Od 7 lipca – czasowe polskie kontrole na granicy z Niemcami i Litwą.

2. Monitorowanie i dokumentacja – incydenty mają być szczegółowo rejestrowane, a odpowiedzialni pociągani do odpowiedzialności.

3. Wzmocnienie SG – oferta nowych miejsc w służbie granicznej dla ochotników.

4. Dialog i reakcja polityczna – rząd zapewnia, że w razie przedłużenia niemieckich kontroli, Polska odpowie symetrycznie.

Wnioski i refleksje

Sytuacja na granicy z Niemcami stała się istotnym testem stabilności Schengen – reakcją na jednostronne działania zachodniego sąsiada.

Władze polskie oczekują, że migranci powinni być formalnie przekazywani przez Niemcy w pełni zgodnie z procedurami, a nie „wrzucani” na polską stronę.

Siemoniak mocno akcentuje, że „samowolne” działania obywateli nie mogą zastępować funkcji państwa, a prawo musi działać jednolicie.

W tle toczy się spór polityczny – opozycja oskarża rząd o słabość, rząd odpowiada, że opozycja wyolbrzymia skalę problemu.

Podsumowanie

„Nikt nie pozostanie bezkarny” – Siemoniak obiecuje konsekwencje dla osób łamiących prawo przy granicy.

Kontrole od 7 lipca – Polska przywraca procedury na granicy z Niemcami i Litwą.

Procedura readmisji kluczowa – migranci powracający z Niemiec podlegają formalnościom.

Patrole obywatelskie – krytykowane jako prowokacyjne i destabilizujące.

Polityczny aspekt – opozycja domaga się dymisji, rząd utrzymuje, że skala problemu jest niewielka.

Obecny tydzień będzie kluczowy – wdrażanie kontroli, dokumentacja incydentów i reakcje ze strony UE i Niemiec mogą zaważyć na dalszej strategii migracyjnej Polski.

Leave a Reply