Igrzyska Olimpijskie. Katerina Siniakowa i Tomasz Machacz ze złotem w mikście

By | August 3, 2024

Skład finału miksta był niewątpliwie zaskakujący. Po przeciwnych stronach siatki stanęły duety, które nie były wskazywane jako faworyci do końcowego triumfu. Dodatkowego smaku finałowi dodawał fakt, że walczyli w nim partnerzy deblowi. Tomasz Machacz oraz Zhang Zhizhen w cyklu ATP tworzą stałą parę turniejową.

KaterinaSiniakowa i Tomasz Machacz nie byli rozstawieni, natomiast Wang Xinyu i Zhang Zhizhen do turnieju olimpijskiego dostali się bocznymi drzwiami. Wydarzyło się to na skutek wycofania się jednego z wcześniej zgłoszonych duetów. Czesi w drodze do finału pokonali najwyżej rozstawionych Laurę Siegemund i Alexandra Zvereva, EnęShibaharę i KeiaNishikoriego oraz Gabrielę Dabrowski i Felixa Augera-Aliassime’a. Chińczycy w pokonanym polu zostawili Luisę Stefani i TiagoSeybotha Wilda, rozstawionych z “dwójką” Ellen Perez i Matthew Ebdena, oraz DemiSchuurs i WesleyaKoolhofa.

Przebieg meczu
Pierwszą partię zdominowali nasi południowi sąsiedzi. W tym secie zdecydowanie najgorzej na korcie prezentowała się Wang. Zawodził ją przede wszystkim serwis. Niewiele pomagał również Zhang Zhizhen. Czesi szybko przełamali dwukrotnie serwis Chińczyków. To dało Katerinie i Tomaszowi prowadzenie 5-2. Chwilę później przy swoim podaniu Siniakowa i Machacz nie oddali ani jednego puntu i wykorzystując pierwszą piłkę setową, zamknęli seta.

Drugi set był już dużo bardziej wyrównany. Działo się to pomimo serii błędów popełnianych przez WangXinyu, szczególnie w obszarze serwisu. Czesi grali bardzo solidnie, zaskakując rywali nieszablonowymi zagraniami. Od połowy tej partii nowa energia wstąpiła również w chiński duet. Zawodnicy z Państwa Środka zaczęli grać bardziej agresywnie, prezentując niesamowite zagrania. Wzbudzały one aplauz publiczności pomimo późnej pory. W dwunastym gemie Katerina i Tomasz przegrali swój serwis, co dało rywalom wyrównanie w meczu i konieczność rozegrania super tie-breaka.

Na początku dodatkowej rozgrywki na prowadzenie 3-0 szybko wyszli Chińczycy. Czesi zdołali opanować sytuację i błyskawicznie odrobili straty. Od tej pory gra się wyrównała, pojawiły się też błędy i nerwowość z obu stron, ponieważ oba duety znały stawkę meczu. Jako pierwsi nerwy opanowali Siniakowa i Machacz, a po tym, jak Wang Xinyu wyrzuciła piłkę na aut, mogli cieszyć się z ciężko wypracowanego złotego medalu olimpijskiego.

Trochę historii

Mikst powrócił do rodziny sportów olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Medale w tej konkurencji zdobyli dotychczas przedstawiciele Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Czech, Australii oraz Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Do tego zacnego grona dołączyły dziś Chiny oraz Kanada, a to za sprawą GabieliDabrowski i Felixa Augera-Aliassime’a, którzy wywalczyli brązowe krążki.

Polacy nie osiągnęli jak dotychczas znaczących sukcesów w tej konkurencji. Nasi reprezentanci rywalizowali trzykrotnie w zmaganiach olimpijskich, dwukrotnie kończąc zmagania w I rundzie (Agnieszka Radwańska/Marcin Matkowski w Londynie, Agnieszka Radwańska/Łukasz Kubot w Rio de Janeiro), oraz raz w ćwierćfinale (Iga Świątek/Łukasz Kubot w Tokio).